Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz
W piątek, 19 marca, odbyły się oficjalne uroczystości związane z 40. rocznicą wydarzeń Bydgoskiego Marca ’81. Kwiaty pod pomnikiem złożył prezydent Rafał Bruski, w uroczystościach wzięli też udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych.


- 40 lat minęło, a z nami są bohaterowie tamtych dni, m.in. Jan Rulewski czy przedstawiciele środowisk chłopskich. To dzięki Wam, możemy mówić o wolnej Polsce, To Wy, porwaliście polski naród i doprowadziliście do obalenia komunizmu. To, co wydarzyło się w Bydgoszczy 19 marca 1981 roku to zaraz po wydarzeniach z sierpnia 1980 roku jedno z najważniejszych wydarzeń, o których mówiło się nie tylko w Polsce, ale i za granicą  - mówi prezydent Rafał Bruski.

Dziś okazaliśmy szacunek i podziw dla tych, którzy w niełatwych czasach, z narażeniem zdrowia i życia, zdecydowali się bronić uniwersalnych wartości i solidarnościowych ideałów. W obchodach współorganizowanych przez miasto Bydgoszcz wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, uczestnicy wydarzeń marcowych, przedstawiciele władz samorządowych i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, europarlamentarzyści Radosław Sikorski i Kosma Złotowski oraz Posłowie RP.

Pod pomnikiem upamiętniającym tamte wydarzenia, przy ul. Jagiellońskiej złożone zostały kwiaty, odbyły się oficjalne przemówienia, odśpiewany został także hymn państwowy.

Następnie na ul. 19 marca 1981 roku została odsłonięta wystawa wielkoformatowych zdjęć pn. „Bydgoski Marzec ‘81”. Będzie ona dostępna dla mieszkańców przez najbliższe miesiące.

Zapraszamy mieszkańców do wspólnego świętowania nie tylko w rocznicę, ale przez cały 2021 rok, który został ustanowiony przez Radę Miasta Rokiem Bydgoskiego Marca’81. W dniu dzisiejszym zapraszamy na koncert online, który odbędzie się o godz. 20.00 na naszym miejskim Facebooku. Pozostałe wydarzenia na http://www.bydgoszcz.pl/marzec81.​