Fundacja Poniatówka Polska realizuje projekt „Poniatówki – odkrywanie dziedzictwa niepodległej II Rzeczypospolitej”.
Z posiadanych danych wynika, że w przedwojennych województwach poznańskim i pomorskim w latach 1935 – 1937 powstało ponad 3,3 tys. osad rolnych z charakterystyczną drewnianą zabudową, której nazwa pochodzi od ministra rolnictwa Juliusza Poniatowskiego. W kujawsko-pomorskim do dzisiaj może jeszcze istnieć nawet kilkaset tych obiektów. Lokalizujemy je w ramach zadania.

Dzięki temu powstała m.in. wystawa prezentująca przedwojenną reformę rolną w regionie, a dokładnie parcelację. Będzie prezentowana w różnych miejscach regionu od 22 maja (inauguracja w Karolewie) do listopada 2019 roku. Liczymy, że dzięki wystawie, uda się zachować i przekazać przynajmniej część istniejącego jeszcze, jakże pięknego dziedzictwa wsi przyszłym pokoleniom.

Zapraszamy na na inaugurację Wystawy o historii Poniatówek  i Szlaku Poniatówki, która odbędzie się 22 maja 2019 r.  w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina  w Karolewie. PROGRAM:

09:30 – powitalna kawa
10:00 – rozpoczęcie, przywitanie
10:15 – historia Poniatówek – wykład inauguracyjny
10:45 – otwarcie wystawy i Szlaku
11:30 – przejazd zabytkowym autobusem po fragmencie Szlaku
12:30 – powrót do Karolewa, zakończenie

Z przyczyn organizacyjnych uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności dodnia 17 maja 2019 r. telefonicznie 727.918.883 i mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.