Musimy pamiętać, że opady śniegu oraz przymrozki sprawiają, że droga jest śliska, co przyczynia się, do znaczącego wydłużenia drogi hamowania i uniemożliwia kierującym natychmiastowe zatrzymanie pojazdu. Takie warunki drogowe sprzyjają stłuczkom i potrąceniom. Zachowajmy ostrożność na drodze.

Okres jesienno-zimowy zdecydowanie nie sprzyja kierującym, którzy niejednokrotnie muszą się zmagać z trudnymi warunkami na drodze. Szczególnie rano drogi mogą być oblodzone i śliskie, dlatego radzimy, aby zdjąć nogę z gazu i się nie śpieszyć. Należy tak zaplanować wyjazd, aby mieć zapas czasowy i bezpiecznie dotrzeć do celu. W zimowych warunkach nietrudno o niebezpieczne zdarzenia drogowe.

Pamiętaj:

•          dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze,

•          jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności jako kierowca w takich warunkach lepiej nie wyjeżdżaj samochodem,

•          zamarznięte lub ośnieżone szyby znacznie utrudniają nam widoczność, dlatego przed wyjazdem na drogi dokładnie oczyść samochód oraz światła ze śniegu i lodu,

•          na śliskiej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża dlatego zachowaj bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego,

•          włącz światła mijania,

•          bądź uprzejmy na drodze! Pozwól innym kierującym, szczególnie wyjeżdżającym z osiedlowych uliczek włączyć się do ruchu.

Pamiętajmy! Jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w okresie zimowym jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

W trudnych warunkach, przy śliskiej nawierzchni radzimy zdjąć nogę z gazu i jechać wolniej oraz zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu.

W sytuacji poślizgu najważniejsze jest, aby reagować ze spokojem, bez gwałtownego hamowania i kręcenia kierownicą. Podczas zimowych warunków jeszcze większą uwagę należy poświęcić na  przewidywanie zachowania innych kierujących i pieszych. Pamiętać należy również o dłuższej drodze hamowania, w związku z tym zbliżając się do skrzyżowania należy rozpocząć manewr hamowania wcześniej. Gwałtowne wciskanie pedału hamulca, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na jezdni, może doprowadzić do tragedii.

Apelujemy do kierowców o rozwagę i ściągnięcie nogi z gazu, natomiast pieszych uczestników ruchu drogowego o ostrożność i wzmożoną czujność podczas przechodzenia przez jezdnię. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma zdrowy rozsądek i właściwa ocena własnych umiejętności w kierowaniu pojazdem. Pamiętajmy również o zasadzie ograniczonego zaufania.