Zaczynają się pierwsze prace remontowe przy dachu zabudowań przy ul. Pod Blankami 6. Budynki liczą niespełna 30 lat, jednak część konstrukcji oparta jest na fundamentach m.in. zabytkowych murów miejskich. W pracach pomoże miejska dotacja konserwatorska.


W miejscu obecnej zabudowy z nr 6 z początkiem XIX wieku wzniesiona została kamienica mieszkalna. Zbudowano ją na planie zbliżonym do prostokąta. W 1867 roku obiekt zaadaptowano na fabrykę musztardy a w okresie międzywojennym na wytwórnię octu. Dokładnie na obrysie murów tego obiektu i z zachowaniem formy i bryły dawnej kamienicy powstał obecny dom mieszkalno-handlowy. Charakterystycznym elementem obecnej zabudowy jest mansardowy dach z lukarnami, wystawkami i świetlikami. W wystroju elewacji zastosowano rozwiązania nawiązujące do Starego Miasta, wprowadzając takie elementy jak klinkierowa cegła, pozorny szachulec, gzyms pod linią dachu czy stylowa metaloplastyka.

Budynek wraz z sąsiednim z numerem 6A, który częściowo opiera się na dawnych fundamentach murów miejskich wznoszonych od początku XV wieku, tworzy spójną całość.

Naprawa dachu w budynku posadowionym w sąsiedztwie miejskich fortyfikacji pochłonie około 20 tysięcy złotych. 9 tysięcy złotych to kwota miejskiej dotacji.

Trochę historii

Ulica Pod Blankami została wytyczona w połowie XIV wieku podczas kształtowania bydgoskiego miasta lokacyjnego. Stanowiła zaplecze posesji stojących przy ulicy Długiej, umożliwiając dowóz zaopatrzenia. Przy ulicy lokalizowano stajnie, budynki o charakterze gospodarczym i produkcyjnym, a z czasem i mieszkalnym, zapewniające należyte funkcjonowanie zlokalizowanych od strony ul. Długiej mieszkalnych budynków reprezentacyjnych. Ulica bezpośrednio sąsiadowała z murem miejskim oraz miejską fosą. W latach 1884-1939 przy skrzyżowaniu z ul. Jana Kazimierza istniała okazała synagoga. O jej istnieniu od 2012 roku przypomina pamiątkowy głaz z tablicą. W ostatnich latach realizowane były również prace konserwatorskie przy samych murach. Dzięki pozyskanym funduszom europejskim realizowaliśmy program obejmujący m.in. niezbędne badania, usunięcie roślinności porastającej mury, oczyszczenie powierzchni, uzupełnienie ubytków w cegle i spoinach, stabilizację spękań, wymianę najbardziej zniszczonych cegieł, wzmocnienie oryginalnych materiałów i scalenie kolorystyczne. Miejska dotacja pomogła natomiast prowadzić konserwatorskie prace przy remoncie dachu i elewacji kamienicy vis a vis z numerem 17. Jeszcze tej jesieni rozpocznie się restylizacja ulicy Pod Blankami. Zyska ona m.in. nową kamienną nawierzchnię,  chodniki z płyt, stylowe oświetlenie. Więcej informacji o tej inwestycji znajduje się TUTAJ.

Warto wiedzieć

W tym roku na Bydgoski Program Wsparcia Renowacji Zabytków przeznaczyliśmy pół miliona złotych. Pozwolą one dofinansować 7 zadań o łącznej wartości ponad miliona złotych. Równocześnie miasto występuje o wszystkie możliwe środki centralne na tego typu zadania.