Centrum Onkologii w Bydgoszczy to jeden z najnowocześniejszych szpitali w Polsce. W lipcu placówka otrzymała europejski certyfikat LCC, związany z diagnostyką i leczeniem raka płuc. W czwartek, 18 sierpnia szpital odwiedził prezydent Rafał Bruski.


W maju w bydgoskim Centrum Onkologii odbył się audyt Ośrodka Narządowego Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca. Został przeprowadzony przez lekarzy z Niemiec. W wyniku pomyślnego przebiegu audytu Centrum Onkologii przyznano certyfikat Lung Cancer Center, potwierdzający stosowanie w naszym ośrodku europejskich standardów. To ogromne wyróżnienie i prestiż dla szpitala. W czwartek, 18 sierpnia placówkę odwiedził prezydent Rafał Bruski. Pracownicy służby zdrowia przedstawili najnowsze techniki leczenia oraz innowacyjny sprzęt, który wykorzystują do walki z rakiem. W sumie w w ciągu roku leczy tutaj się ok 5 tys. pacjentów. 

Proces przygotowania do audytu Ośrodka Narządowego Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca był dość żmudny. Dostosowanie polskich warunków do wymagań certyfikacji Centrum Raka Płuca (Lung Cancer Centre Bydgoszcz) spowodowało wiele zmian organizacyjnych, zakup dodatkowego sprzętu i zatrudnienie nowych pracowników zajmujących się realizacją zadań ośrodka oraz zapewniających pacjentom dodatkowy komfort i fachową opiekę medyczną, socjalną oraz psychoonkologiczną.

Dla zapewnienia pacjentom pełnej oferty diagnostyki, leczenia operacyjnego, kwalifikacji i przeprowadzenia leczenia onkologicznego (radioterapii, chemioterapii) oraz zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa szpital musiał dostosować procedury i organizację pracy do europejskich standardów. Autorem wymagań i zarazem ośrodkiem certyfikującym jest Niemieckie Towarzystwo Onkologiczne we współpracy z Niemieckim Towarzystwem Chirurgii Klatki Piersiowej i Niemieckim Towarzystwem Oddechowym

Warto wiedzieć

Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy jest jednym z najnowocześniejszych szpitali w Polsce. Poziom leczenia jest doceniany także przez samych pacjentów. Centrum Onkologii może pochwalić się prestiżowym certyfikatem Instytutu Badań Marki. W dowód uznania stosowanych w ośrodku najwyższych standardów leczenia na wniosek pacjentów szpital otrzymał tytuł „Zadowolony Pacjent”.  Każdego roku szpital zajmuje także czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szpitali organizowanych m.in przez Rzeczpospolitą.