Fundacja Fotografistka zaprasza do wzięcia udziału w wyjątkowo romantycznym projekcie - Archiwum Pięknej Miłości. Poszukiwane są zdjęcia ślubne, które we wrześniu trafią do albumu tworzącego nową historię o bydgoszczankach i bydgoszczanach.


Jak wyglądała miłość bydgoszczan, którzy postanowili wspólnie stanąć na ślubnym kobiercu kilkadziesiąt lat temu? Na to pytanie ma odpowiedzieć nowy projekt Fundacji Fotografistka.

Poszukiwane są stare zdjęcia ślubne mieszkańców naszego miasta. Nie muszą być koniecznie wykonane w Bydgoszczy. Fotografie muszą być analogowe, a im starsze tym lepiej. Warto zerknąć do swoich rodzinnych albumów, by wypatrzeć miłosne perełki.

Projekt "Archiwum Pięknej Miłości" będzie miał premierę we wrześniu tego roku. Wybrane fotografie znajdą się w wydanym przez Fundację albumie! Zdjęcia należy przesyłać na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundacja Fotografistka

Dawniej Farbiarnia powstała w 2013 roku. Jej prezeską jest Katarzyna Gębarowska. Swoją siedzibę ma w zrewitalizowanych pomieszczeniach po byłej rozlewni wód mineralnych i piwa w Bydgoszczy. Mieści się w nich oprócz pracowni badawczej, galeria fotografii z przestrzenią warsztatowo-wystawienniczą. W galerii regularnie odbywają się wystawy fotograficzne, zarówno renomowanych twórców z Polski i zagranicy jak i lokalnych artystów. Szczególnie ważnym celem w programie wystawienniczym jest odkrywanie i promowanie najbardziej utalentowanych wschodzących bydgoskich fotografów.

Istotne miejsce w działalności Fundacji stanowią archiwa fotograficzne. Fundacja wyszukuje (nie)potrzebne zdjęcia z Bydgoszczy i opowiada ich historie. Fundacja zbierała, przechowywała i opracowywała na przykład fotografie z pierwszych zakładów fotograficznych prowadzonych na terenie Bydgoszczy przez kobiety, na podstawie których powstała wystawa pod tytułem "Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888-1945", a także książka "Zawód: fotografistka".