Dziś (4 lipca) na budowie nowoczesnej siedziby bydgoskiego Archiwum Państwowego położony został symboliczny kamień węgielny. Na Skrzetusku do połowy 2023 roku wyrośnie nowoczesny gmach z dużą czytelnią, salą konferencyjną, pojemnym magazynem i pracowniami do digitalizacji akt. Instytucja jest kopalnią wiedzy dla osób interesujących się historią Bydgoszczy i regionu. Prefabrykowane elementy pozwalają bardzo szybko stawiać konstrukcję gmachu.


Nowe archiwum powstaje po północnej stronie ul. Karłowicza (naprzeciwko Zespołu Szkół Elektronicznych). Żelbetowy gmach liczyć ma 4 kondygnacje nadziemne. Obiekt będzie składał się z dwóch części. W poziome parteru zaprojektowano garaż wielostanowiskowy. Główne wejście do budynku zlokalizowane będzie od ul. Karłowicza.

Projekt pozwala realizować inwestycję z wykorzystaniem elementów prefabrykowanych (np. gotowych belek, słupów). Dzięki niej wszystkie prace postępują wyjątkowo sprawnie. W części obiektu montowane są już między innymi konstrukcyjne elementy ostatniej kondygnacji.  Zakończenie wszystkich prac planowane jest latem 2023 roku.

W poniedziałek (4 lipca) na budowie wmurowano symboliczny kamień węgielny. W uroczystości prezydenta Rafała Bruskiego reprezentował jego zastępca Mirosław Kozłowicz.

Najnowsze trendy

Budynek będzie energooszczędny i przyjazny środowisku. Oświetlenie elewacji będzie zasilane z odnawialnych źródeł energii (ogniwa fotowoltaiczne). Zaprojektowano także zbiornik retencyjny do zbierania wód opadowych. We wnętrzach gmachu znajdą się pomieszczenie czytelni, sala konferencyjna i wystawiennicza, pokoje pracy archiwistów oraz biura. Największą część zajmą magazyny zamknięte dla osób trzecich wraz z pomieszczeniami  technicznymi. Warto podkreślić, że projekt przewiduje możliwość rozbudowy gmachu o dodatkową kubaturę nad garażem.Nowy gmach  zapewni przechowywanie 30 tysięcy metrów bieżących akt. Pozwoli to na przeniesienie i pomieszczenie wszystkich zasobów z istniejących już magazynów i zlokalizowania ich wszystkich w jednym miejscu. Dotychczas magazyny zlokalizowane są w kilku miejscach w Bydgoszczy. W nowej siedzibie znajdą się także cyfrowe zasoby instytucji.

Komfortowe warunki

Archiwum jest kopalnią wiedzy dla osób zgłębiających historię Bydgoszczy i regionu. W nowym gmachu goście będą mogli korzystać z akt, fotografii, map i dokumentacji technicznej, zarówno w postaci tradycyjnej jak i mikrofilmów bądź skanów. Dzięki nowej siedzibie osoby odwiedzające instytucję zyskają komfortowe warunki do korzystania z akt. Lekcje archiwalne i konferencje będą przeprowadzane w przestronnej sali przeznaczonej nawet dla 50 osób. Koszt budowlanych prac to ponad 50 mln zł. Są one finansowane z budżetu państwa.

Gmach archiwum w liczbach:

  • liczba kondygnacji nadziemnych : 4
  • powierzchnia użytkowa - 7 525  m2
  • koszt prac budowlanych – 50, 3 mln zł