Sztuka zawsze traktowana była jako produkt luksusowy. Obrazy, rzeźby, biżuteria były czymś wyjątkowym, ekskluzywnym, dostępnym dla wybranych. W dzisiejszych czasach jednak aukcje dzieł sztuki stały się bardziej powszechne. Co jest przyczyną tego rosnącego trendu?
Inwestowanie w dzieła sztuki się opłaca
To po popularności internetowych i tradycyjnych domów aukcyjnych rynek sztuki przeżywa swój renesans. Dzieje się tak dlatego, że dzieło sztuki jest doskonałym sposobem na lokatę kapitału, także i, a może zwłaszcza, w czasach kryzysu. Rubens, Cezanne czy Van Gogh nie namalują już przecież żadnego obrazu, stąd wartość tych istniejących jest bardzo wysoka.
Na sytuację wpływa także fakt, że inwestowanie w sztukę jest stosunkowo mało ryzykowne. Ulokowanie kapitału w niej jest bezpieczne, ponieważ, w przeciwieństwie do akcji i obligacji, dzieła sztuki są odporne na wahania rynku. Poza tym są niepowtarzalne, co daje im przewagę nad innymi bezpiecznymi formami inwestowania, np. w metale szlachetne, które nie mogą pochwalić się unikatowością.
Prestiż i kultura osobista
Okazuje się także, że osoby, które chodzą na aukcje dzieł sztuki, czy to do tradycyjnych czy internetowych domów aukcyjnych, podnoszą w oczach innych swój status społeczny. Wszystko dlatego, że mają szerokie rozeznanie w zagadnieniach artystycznych, estetyce i szeroko rozumianej humanistyce. Bywanie na aukcjach dzieł sztuki świadczy o prestiżu i wysokiej kulturze osobistej. Nie zapominajmy też o tym, że wylicytowany obraz, rzeźba czy zastawa stołowa po prostu zdobią wnętrza w sposób wyjątkowy, co także jest przyczyną rosnącej popularności aukcji dzieł sztuki.