Przy ul. Dworcowej powstanie Bydgoskie Centrum Seniora. To miejsce, w którym osoby starsze będą mogły wygodnie załatwić urzędowe sprawy oraz napić się świeżej kawy. Kluby seniora będą mogły organizować tu spotkania, warsztaty, szkolenia. Realizacja zadania ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.


Bydgoskie Centrum Seniora będzie się mieścić w samym centrum, przy ul. Dworcowej 3. Seniorzy będą mogli w tym miejscu korzystać z ogólnodostępnej przestrzeni dostosowanej do potrzeb osób starszych. W budżecie miasta zabezpieczyliśmy na ten cel 2 miliony złotych. Koncepcja tego miejsca jest już gotowa. Trwa przygotowanie procedury przetargowej. Jesienią tego roku odbędą również się konsultacje społeczne na temat oczekiwanych funkcji BCS.

- Cieszę się, że w Bydgoszczy powstanie kolejne miejsce, w którym bydgoszczanki i bydgoszczanie będą mogli rozwijać swoje pasje i spędzać wolny czas. Od dwóch lat w swoje progi zaprasza Bydgoskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Różnorodność inicjatyw, które są podejmowane w BCOPW jest niezliczona. Ze względu na sukces tego miejsca, postanowiliśmy rozwijać tę formułę i tworzyć kolejne obywatelskie przestrzenie. Na Okolu powstaje Centrum Edukacyjno-Społeczne, które będzie gotowe jeszcze w tym roku. Kolejny krok to miejsce dedykowane seniorom - mówi prezydent Rafał Bruski 

Wyrobisz Kartę Seniora, napijesz się kawy
Na parterze znajdzie się mała kawiarnia oraz mobilne stanowisko do obsługi spraw urzędowych. Bydgoscy seniorzy będą mogli śmiało przyjść tutaj ze swoimi wnukami, które w czasie załatwiania niezbędnych formalności skorzystają z kąciku zabaw dla dzieci. Ci, którzy postanowią spędzić w centrum więcej czasu, będą mieli do dyspozycji stanowisko bookcrossingowe - miejsce, gdzie bezpłatnie wypożyczą książkę.
 
Kluby seniora mile widziane
Na Dworcową 3 przeniesie się Bydgoskie Biuro Seniora, które zostanie zlokalizowane na piętrze. Na pierwszej kondygnacji znajdzie się także sala konferencyjna dla 50 osób oraz mniejsza salka szkoleniowa. Dostęp do tych przestrzeni będą miały także osoby z niepełnosprawnościami - w budynku zostanie zainstalowana winda. W tym miejscu będą mogły odbywać się wystawy, spotkania lub szkolenia i warsztaty. Sale Centrum udostępniane będą rotacyjnie zainteresowanym klubom seniora i organizacjom działającym na rzecz osób starszych.


 
Najpierw remont
Bydgoskie Centrum Seniora powstanie w kamienicy, której pomieszczenia wymagają generalnego remontu. Poza wymianą instalacji i odnowieniem wnętrza, zasadniczą zmianą będzie instalacja windy. Wymieniona zostanie cała stolarka okienna i drzwiowa. Otwory drzwiowe zostaną powiększone, wyremontowany zostanie też balkon. Część ścian zostanie wyburzonych. Wiodącym motywem kolorystycznym będzie drewno łączone z bielą lub odcieniami beżu.