Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński na wniosek Starosty Bydgoskiego Wojciecha Porzycha  przyznał 5 odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznakę nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
Odznaki w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa wręczył Starosta Wojciech Porzych podczas Sesji Rady Powiatu Bydgoskiego w dniu 20 listopada 2019 r.



Osoby odznaczone to:
  1. Pani Grażyna Jasiek mieszkanka Koronowa, do końca 2016 roku kierownik w filii Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Koronowie, obecnie emerytka. Pani Grażyna rozpoczęła gromadzenie artykułów i wycinków prasowych [ok.10 tys.] dotyczących miasta i gminy Koronowo z dzienników i czasopism, tworząc kartotekę regionalną dla potrzeb lokalnego środowiska czytelniczego. Z powodu braku opracowań zwartych o mieście i gminie Koronowo, materiały z kartoteki regionalnej były jedynym źródłem informacji i podstawą do napisania przez studentów i uczniów z lokalnego środowiska 40 prac magisterskich, inżynierskich, licencjackich, dyplomowych, zaliczeniowych i pracy maturalnej, związanych z regionem. Prace kontynuuje nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, działając społecznie (od 2008 r.) w ramach Towarzystwa  Miłośników Ziemi Koronowskiej. Ponadto Pani Grażyna współtworzy lokalne czasopismo „Tematy Koronowskie”, zamieszczając w nim swoje artykuły o tematyce, religijnej, kulturalnej i historycznej.
  2. Pani Hanna Frydryszek z zawodem bibliotekarza jest związana od 32 lat, pracuje w Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach, oddział Łochowo. Pani Hanna organizowała i prowadziła imprezy kulturalne takie jak: ,,Wojewódzki Turniej Recytatorski o pióro Jana Brzechwy”, Imprezy integracyjne takie jak ,,Dzień Łochowa”, ,,Wianki”, ,,Dzień Dziecka ''.  Ponadto współpracowała i współpracuje ze Szkołą Podstawową w Łochowie organizując i prowadząc lekcje i spotkania biblioteczne,  półkolonie letnie i zimowe dla dzieci, spotkania autorskie. W tym roku współorganizowała spotkania dotyczące pieczenia chleba, spotkanie wielkanocne ,,Śniadanie Wielkanocne wspólnie z klubem seniora i zespołem ,,Łochowianie'', spotkanie z Misji pokojowych, Spotkanie autorskie z Radosławem Sikorskim. Jest ostoją wiedzy na temat działań różnych grup i stowarzyszeń na terenie Łochowa. Wszystkie działania kulturalne zawsze łączy z wystawami książek dostępnych w bibliotece.
  3. Pani Marianna Andrysiak z Nowej Wsi Wielkiej była długoletnią dyrygentką chóru „Lirenka”, który prowadziła od 1988 r. (chór śpiewał na 4 głosy, w tym także na głosy męskie). W kwietniu 2008 r. chór „Lirenka” wznowił swoją działalność i ponownie dyrygentem została Pani Marianna prowadząc 18 osobowy chór żeński. Od tego momentu chór bardzo aktywnie występował podczas gminnych uroczystości: dożynki, jubileuszowe uroczystości w placówkach oświatowych. Działalność chóralną Pani Marianna zakończyła w czerwcu 2013 r. z powodu złego stanu zdrowia. Jej profesjonalizm w przygotowaniu podstaw chóralnych docenili wszyscy następni dyrygenci. Pani Andrysiak jest doskonałym pedagogiem, osobą wymagającą najpierw od siebie, a potem od innych, kreatywna w obszarze muzyki (poszukiwanie utworów, własne aranżacje dostosowane do możliwości grupy chóralnej, harmonijne brzmienie), patriotka.
  4. Pan Piotr Nowak muzyk, nauczyciel, instruktor Solca Kujawskiego, który rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat. Pan Piotr związany jest ze Szkołą Muzyczną I stopnia im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim. Koncertuje w kraju i za granica, zapraszany jest by uświetnić największe wydarzenia muzyczne, ale także patriotyczne i dyplomatyczne. Pan Piotr  jest nieprzeciętnym Artystą, o pięknej pasji, wyjątkowym talencie i profesjonalizmie. Muzyka w Jego wykonaniu  to sztuka na najwyższym poziomie, to piękno chwytające za serce. Arcydzieła muzyki klasycznej w Jego wykonaniu rozbrzmiewały na całym świecie. To najlepsza promocja naszego regionu i kraju.
  5. Przemysław Kozłowski od 2014 r. mieszka w Słupowie, gmina Sicienko.
    Jest rzeźbiarzem, twórcą szopek bożonarodzeniowych z zapałek. Ukończył z wyróżnieniem Szkołę Podstawową w Szubinie. Jednak kłopoty ze zdrowiem spowodowały, że w dzieciństwie wiele czasu spędzał w szpitalach i nie mógł kontynuować nauki. Tam rozpoczął swoją przygodę ze sztuką. Jako dwudziestolatek podjął naukę malarstwa na Warsztatach Terapii Zajęciowej „Pelikan”. Przez 5 lat uczył się rzeźbiarstwa u Zbigniewa Piwońskiego, rzeźbiarza żnińskiego. Zajął się też wyklejaniem z zapałek. Wyklejał zagrody wiejskie miejscowości pn. Grzeczna Panna, gdzie niegdyś mieszkał. W gminie Sicienko szopki bożonarodzeniowe autorstwa Pana Przemysława wykonane z zapałek można było podziwiać podczas wernisażu zorganizowanego w Izbie Tradycji Kulturalnej w Sicienku. Jedna z szopek została zbudowana z ok. 38 tysięcy zapałek. Praca nad nią trwała 1,5 roku. Jest to informacja znacząca zważywszy na to, że Pan Przemysław jest osobą niepełnosprawną i tak precyzyjna praca wymaga od niego wiele wysiłku i cierpliwości. Przemysław Kozłowski jest Laureatem Plebiscytu „Osobowość Roku 2018 województwa Kujawsko-Pomorskiego” w kategorii kultura za całokształt działalności.
 


 [fot.K.Wysocka ]