UM Bydgoszcz inwestuje w fotowoltaikę na miejskich budynkach
Miasto inwestuje w zieloną energię! Rozpoczyna się instalacja nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych, które zasilą pięć miejskich budynków. To kolejny krok w stronę ekologii i oszczędności na wydatkach.

Nowe inwestycje w ekologiczne rozwiązania

Miasto kontynuuje swoją politykę proekologiczną, realizując kolejne projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Tym razem pięć budynków miejskich zostanie wyposażonych w mikroinstalacje fotowoltaiczne. To nie tylko krok ku lepszemu środowisku, ale również sposób na oszczędności w budżecie miejskim.

Rozbudowa istniejących instalacji

W ramach najnowszej inwestycji, oprócz montażu nowych mikroinstalacji, rozbudowana zostanie również istniejąca instalacja na budynku Urzędu Miasta przy ulicy Grudziądzkiej. Przetarg na wykonanie prac budowlanych i instalacyjnych jest już w toku, a po podpisaniu umowy realizacja potrwa około trzech miesięcy. Nowe moduły fotowoltaiczne będą montowane na trwałych konstrukcjach wsporczych, a cały system będzie monitorowany w czasie rzeczywistym.

Korzyści dla miasta i mieszkańców

Dotychczas miasto wyposażyło 62 obiekty miejskie w odnawialne źródła energii, co przyniosło znaczące oszczędności. Roczna produkcja energii z mikroinstalacji fotowoltaicznych w 2023 roku wyniosła 1,2 GWh, co pozwoliło zaoszczędzić około 2 milionów złotych. Po zakończeniu nowej inwestycji przewiduje się, że roczna produkcja wzrośnie do 1,5 GWh.

Prezydent miasta, Rafał Bruski, podkreśla znaczenie tych działań: - Modernizując miejskie budynki stawiamy na mądre inwestycje, czyli takie które pozwalają nam dbać o środowisko i ograniczać wydatki na bieżące utrzymanie – mówi. - Jedną z nich są instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków. Tego typu rozwiązania stosujemy przy termomodernizacjach. Zlecamy je także w innych obiektach, które nie wymagają tak kompleksowych prac.

Jednolity system monitoringu

Na zlecenie Zespołu Zarządzania Energią utworzono również jednolity system monitoringu instalacji fotowoltaicznych. Dzięki niemu możliwa jest dokładna analiza pracy poszczególnych instalacji, co zapewnia kontrolę nad ich efektywnością. System ten jest całkowicie niezależny od producenta falowników, co zwiększa jego niezawodność i funkcjonalność.

Całkowita wartość inwestycji wynosi około 1,3 miliona złotych, co jest kolejnym krokiem w dążeniu do zrównoważonego rozwoju miasta i lepszej przyszłości dla jego mieszkańców.


Na podstawie: UM Bydgoszcz