Zachęcamy do wzięcia udziału w wyjątkowym programie pomocy bydgoskim seniorom. Czekamy na wolontariuszy, którzy chcą udzielać regularnej pomocy osobom starszym. Do wolontariatu zapraszamy nie tylko młodych, ale także seniorów, którzy wolne chwile chcą zamienić na kontakt z innymi.


Głównym celem projektu jest zapewnienie usługi wsparcia seniorom w wieku 65 lat i starszym, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzącym samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkającym z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Projekt koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, do którego trafiają zgłoszenia potrzebujących seniorów. Pomoc w ramach projektu udzielana jest wyłącznie seniorom, których faktyczne potrzeby zostały zweryfikowane przez pracownika socjalnego, a poziom samodzielności osoby wspieranej nie wymaga usług i umiejętności specjalistycznych. Korpus Wsparcia Seniorów to program, w którym wolontariusze pomagają osobom starszym w prostych czynnościach życia codziennego. Seniorzy stanowią coraz większy odsetek ludności Bydgoszczy. Wielu z nich zmaga się z samotnością, złym stanem zdrowia czy problemami z samodzielnym funkcjonowaniem.

Zakres czynności, w których wolontariusze wspomagają seniorów, obejmuje:

•          spacery, rozmowy, wyprowadzenie psa, wspólne spędzanie wolnego czasu,
•          wspólne sporządzanie posiłków,
•          utrzymanie porządku w domu,
•          zakupy, w tym wykupienie leków,
•          umawianie wizyt lekarskich w miejscu zamieszkania seniora lub pomoc w dowiezieniu seniora na wizytę lekarską,
•          załatwienie prostych spraw urzędowych, łącznie z ewentualnym dowiezieniem seniora do instytucji.
„Korpus Wsparcia Seniorów” uruchomiony został przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W naszym mieście realizatorem programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wspólnie z Biurem Aktywności Społecznej Urzędu Miasta.

Pracę wolontariuszy koordynuje i ich zgłoszenia przyjmuje Karolina Jaruszewska: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
tel. 887 507 726.
Zgłoszenia od seniorów potrzebujących wsparcia przyjmowane są pod numerem telefonu 22 505 11 11.