Wczoraj (24.01.2023) mł. asp. Dominika Radka - Jędrkiewicz oraz pracownik cywilny Izabela Adamczak – Trzaskalska z komisariatu na bydgoskim Śródmieściu przeprowadziły zajęcia profilaktyczne w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Luisa Braille'a w Bydgoszczy. Celem spotkania z uczniami było przekazanie porad na temat bezpieczeństwa w okresie zbliżających się ferii zimowych.

Wskazówki dotyczyły przede wszystkim bezpiecznych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Goście przybliżyli słuchaczom jakich zasad należy przestrzegać by być bezpiecznym.  W związku z tym zwrócono uwagę na zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania nie tylko ze stoków narciarskich, ale  także górek. Zwłaszcza tych na osiedlach, z których często dzieci zjeżdżają na sankach podczas zabawy na śniegu, a które z racji umiejscowienia stwarzać mogą zagrożenie. Podkreślono dzieciom żeby wybierać miejsca do tego wyznaczone.

Pouczono także, że stawy, jeziora czy inne akweny, jeśli nawet pokryte są lodem, nie są miejscem bezpiecznym do zabawy. Uczulono, iż lód, który z pozoru może wydawać się grubą warstwą w każdej chwili może się złamać i stworzyć ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.

Przypomniano dzieciom jak należy zachowywać się podczas sytuacji odłączenia się od grupy lub opiekuna oraz w stosunku do osób nieznajomych. W trakcie spotkania poruszono także kwestię szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym celu zachęcono do zachowania uwagi i ostrożności oraz przypomniano podstawowe zasady.

Dzięki takiemu spotkaniu i zaprezentowaniu tak ważnej problematyki oraz ukierunkowaniu dzieci i młodzieży przez policjantkę uczniowie szkoły nabyli cenną wiedzę, która zapewni im ferie nie tylko radosne, wolne od nauki szkolnej, ale przede wszystkim bezpieczne.