Rozszerzamy kontrakt na zakup nowych tramwajów. Oprócz 10 zamówionych w ubiegłym roku niskopodłogowców, zamawiamy kolejne 11 sztuk. Negocjujemy kolejny pakiet obejmujący 19 pojazdów. Wykorzystamy na ten cel pozyskane fundusze europejskie.


- Jesteśmy w trakcie zakupów kolejnych tramwajów – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę ramową z PESĄ. W jej ramach zleciliśmy też zakup 10 nowych pojazdów. Teraz uruchamiamy kolejny pakiet obejmujący 11 pojazdów. Pracujemy nad tym, by rozszerzyć to zamówienie o następne 19 „niskopodłogowców”. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Te zakupy są możliwe dzięki pozyskaniu środków unijnych na kolejne lata. Zrealizowanie tych zamówień będzie oznaczać, że cała flota tramwajowa liczyć będzie 75  nowoczesnych pojazdów.  To więcej niż obecnie porusza się po bydgoskich torowiskach – podkreśla prezydent.

W ciągu ostatniej dekady Bydgoszcz zakupiła 33 nowe tramwaje. Obsługują one między innymi nowe torowiska do Fordonu, dworca kolejowego oraz wzdłuż ul. Kujawskiej. Intensywnie przygotowujemy się do dalszego wzmacniania tego środka transportu. Trwa budowa nowego mostu tramwajowego łączącego ulice Fordońską i Toruńską. Zdobyliśmy dofinansowanie z funduszy centralnych na rozpoczęcie modernizacji zajezdni tramwajowej. Unijne środki wykorzystamy m.in. na budowę nowej linii m.in. na Szwederowo. Trwa przetarg na dokumentację projektową. Fundusze europejskie trafią także na modernizację torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej od Kazimierza Wielkiego do zajezdni tramwajowej oraz modernizację pętli w Lesie Gdańskim.

O zmianach w budżecie, które umożliwią rozszerzenia kontraktu z PESĄ o prawo opcji zadecydują na sesji radni Rady Miasta Bydgoszczy. Więcej informacji o tym, na co wykorzystamy unijne środki dla Bydgoszczy znajduje się w tekście "Metropolia Bydgoszcz gotowa na unijne fundusze".