Policjanci z bydgoskiej drogówki włączyli się w wojewódzkie działania "TELEFONY". Ich celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Poprawa bezpieczeństwa i ograniczenie liczby wypadków to priorytetowe zadania mundurowych.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. „rozpraszaczem” dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Wczoraj (16.09.2019) na terenie miasta i powiatu bydgoskiego policjanci z wydziału ruchu drogowego komendy miejskiej przeprowadzili wzmożone działania pod nazwą „TELEFONY”. Podczas działań funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na kierujących korzystających podczas jazdy z telefonu komórkowego. Akcja ma za zadanie uświadomić, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy dekoncentruje, a to może być przyczyną zdarzenia drogowego. 

Podczas działań policjanci ujawnili 67 wykroczeń polegających na korzystaniu przez kierujących podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Policjanci przypominają, że używanie telefonu komórkowego podczas jazdy niezgodnie z przepisami, skutkuje 500 złotowym mandatem i 12 punktami karnymi.