Wybitny bydgoski naukowiec prof. dr hab. Roman Ossowski został uhonorowany podczas dzisiejszej (23.11) sesji Rady Miasta. Twórca psychologii na UKW od ponad 50 lat przekazuje pasję budującą nowoczesny świat. Z rąk przewodniczącej Rady Miasta i prezydenta Rafała Bruskiego odebrał Medal za szczególne osiągnięcia.


- Serdecznie dziękujemy Panu Profesorowi za zasługi dla polskiej nauki, które w znaczącym stopniu kształtują wizerunek i prestiż „Bydgoszczy naukowej”. To wielki zaszczyt, że miasto ma pośród swoich przyjaciół i współtwórców tak zaangażowanego eksperta. Słysząc o rosnącym znaczeniu naszego grodu pośród akademickich ośrodków, może Pan odczuwać w pełni zasłużoną satysfakcję i dumę. Niech te uczucia towarzyszą każdej przyszłej chwili, obfitującej we wszelką pomyślność – piszą w liście do profesora przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska i prezydent Rafał Bruski.

 

Profesor Roman Ossowski w lutym br. skończył 80 lat. Od 22 lat jest profesorem zwyczajnym. Przez ponad 50 lat pracy zawodowej zdobył szereg wyróżnień i odznaczeń. W uznaniu osiągnięć otrzymał liczne odznaczenia państwowe i medale - m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Zasługi Gloria Artis, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

- Jestem niezwykle wdzięczny, że władze miasta, zarówno prezydenci jak i Rada Miasta, zawsze były przyjazne dla dobrych inicjatyw. Za to chciałbym podziękować, za wsparcie dobrych myśli i idei. Aby dobrze przeżyć życie, warto być zawsze w drodze, aby wiedzieć po co się żyje. Po drodze pojawiają się wyzwania, ale cała nasza sprawczość to jesteśmy my. W dzisiejszym świecie życzę sobie więcej przyjaźni, mniej wrogości – mówił podczas wzruszającej chwili profesor Roman Ossowski.

Profesor dr hab. Roman Ossowski urodził się 25 maja 1942 r. w Karsinie (woj. pomorskie). W 2000 roku Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych. Pracę rozpoczął w 1962 roku jako nauczyciel - wychowawca w Państwowym Zakładzie Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Bydgoszczy. Zawodowo związany z trzema uczelniami: od 1969 roku z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, od 1983 roku z Akademią Muzyczną, a od 1997 roku z Collegium Medicum UMK w Toruniu.

Jest twórcą kierunku psychologia w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Posiada w swoim dorobku naukowym 4 monografie, 2 podręczniki, 16 prac redakcyjnych oraz 136 artykułów. Jest promotorem 22 rozpraw doktorskich w dyscyplinach - psychologia, medycyna oraz w dziedzinie nauk o zdrowiu. Uczestniczył jako recenzent w 34 postępowaniach habilitacyjnych oraz w 27 postępowaniach o nadanie tytułu profesora.

Uczestniczy w składzie rad naukowych czasopism: „Polskie Forum Psychologiczne”, „Przegląd Psychologiczny”, „Czasopismo Psychologiczne”, „Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne”,  „Niepełnosprawność - zagadnienia, problemy, rozwiązania” przy Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie, „Health Psychology Report”.