Centrum dystrybucyjne Zalando, w którym prace znajdzie 3,5 tysiąca bydgoszczanek i bydgoszczan będzie jednym z najnowocześniejszych centrów logistycznych w Polsce. Klikaset paneli fotowoltaicznych, urządzenia do retencjonowania deszczówki czy instalacje do ładowania samochodów elektrycznych to tylko część prośrodowiskowych rozwiązań. W czwartek, 22 września br. odbyło się symboliczne zawieszenie wiechy na budowie. Inwestorem jest gigant logistyczny – Panattoni.


Zalando to europejska platforma modowa i lifestylowa, która ma w swojej ofercie ponad 6 tys. marek. Przedstawiciele korporacji w 2021 roku podjęli decyzję o budowie centrów logistycznych w Bydgoszczy i Białych Błotach. Obecnie Zalando działa na 25 rynkach w Europie. Na wybór miejsca inwestycji zdecydowała lokalizacja oraz przygotowana przez miasto infrastruktura. Ponadto atutem Bydgoszczy jest potencjał pracowniczy mieszkańców regionu.

      

- Cieszę się, że tereny poprzemysłowe są zastępowane nowoczesnymi centrami logistycznymi. Wykorzystywanie potencjału Bydgoszczy to zasługa wielu miejskich spółek, w tym BARR, które dbają o dobry klimat dla biznesu. W tym projekcie wszyscy są wygrani. Dla mnie osobiście kolejne miejsca pracy dla mieszkańców Bydgoszczy i ich sąsiadów to priorytet w rozwoju Bydgoszczy – mówił podczas uroczystości zawieszenia wiechy prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.Inwestycja poszerza europejską sieć logistyczną grupy i jest odpowiedzią na rosnącą popularność klubu zakupowego Zalando – Zalando Lounge. Centrum logistyczne w Bydgoszczy będzie miało 140 tys. m2 powierzchni, z uwzględnieniem obiektów biurowych. Liczba zatrudnionych w nim pracowników wyniesie do 3,5 tys. osób. Otwarcie obiektu planowane jest na II kwartał 2023 roku. W czwartek, 22 września br. odbyło się symboliczne zawieszenie wiechy na budynku przy ul. Hutniczej.

- To centrum jest dla nas bardzo ważne, to centrum zagęszcza naszą siatkę logistyczną w Polsce. Aspekt logistyki przekłada się na jakość, jaką dostarczamy klientom. W Polsce mamy już pięć dużych centrów logistycznych. Poza lokalizacją, ważna dla nas była infrastruktura, którą znaleźliśmy w Bydgoszczy – mówił Daniel Rogiński, General Manager CEE Zalando.

Centrum logistyczne realizowane jest przez lidera rynku nieruchomości przemysłowych spółkę Panattoni. Umowa najmu z Zalando była ich największą umową w 2021 roku. WTo pierwsza bezpośrednia realizacja Panattoni w Europie dla tej firmy.

Ekorozwiązania

Inwestycja przejdzie certyfikację w systemie BREEAM na poziomie „Excellent”. W obiekcie zastosowane będą najnowsze ekologiczne rozwiązania tj. wzmocniona izolacja termiczna budynków, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, zagospodarowanie deszczówki, inteligentne zarządzanie zielenią, czy popularne panele fotowoltaiczne na dachu.

Panattoni staje się sercem polskiej logistyki, a potencjał wciąż jest ogromny. Przy realizacji tej inwestycji otrzymaliśmy  wsparcie władz miasta. Po zakończeniu tego projektu będziemy mieli pół miliona metrów kwadratowych powierzchni logistycznych w Bydgoszczy – mówił Mathieu Giguere – Dyrektor Zarządzający European Cross-Border Team Panattoni.

Zalando w Bydgoszczy w liczbach
3.500 – miejsc pracy
140.000 m2 – łączna powierzchnia centrum logistycznego
2023 – termin zakończenia inwestycji
30 ha – powierzchnia działki przy ul. Hutniczej.