Rozpoczynamy kolejny etap wypełniania treścią Parku Kultury. „Węzły” będzie pierwszą stałą wystawą, na którą zaprosimy mieszkańców i turystów. Właśnie została podpisana umowa na zaprojektowanie i wykonanie wystawy w Spichrzu Zbożowym. Wartość tego projektu to 4 mln zł.


Za kilka miesięcy wszystkie drogi będą prowadzić do Młynów Rothera, gdzie we wnętrzach Spichrza Zbożowego zwiedzimy pierwszą stałą wystawę „Węzły”. Nazwa ekspozycji nawiązuje bezpośrednio do Bydgoskiego Węzła Wodnego i metafory budowania więzi, relacji, funkcjonowania w sieci powiązań społecznych, gospodarczych i globalnych. 

Wystawa ma odpowiedzieć na pytanie, jak rzeka warunkowała tożsamość miasta i jej mieszkańców kiedyś, a jak warunkuje ją dziś. Celem jest wskazanie na miastotwórczą i wspólnototwórczą rolę rzeki. Dlatego ma to być interaktywno-narracyjna opowieść o związkach Bydgoszczy z Brdą i pozostałymi drogami wodnymi znajdującymi się w mieście (Kanał Bydgoski, Wisła) od XIX wieku, czasu powstania Młynów Rothera i dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego miasta, do czasów współczesnych. Zgodnie z planem pierwsze tak duże otwarcie Młynów dla mieszkańców i turystów odbędzie się we wrześniu br.

W piątek, 21 stycznia podpisaliśmy umowę o wartości 4 mln zł na zaprojektowanie i wyposażenie wystawy. Zajmie się tym firma Trias, która zdobywała doświadczenie przy wyposażaniu nowoczesnych instytucji kultury: takich jak m. in. Muzeum Piernika w Toruniu, Muzeum Schindlera czy Rynek Podziemny w Krakowie. Obecnie firma pracuje m. in. przy budowie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. 

Przykładowe realizacje wykonawcy w innych miastach:

Materiały prasowe TRIAS AVI

Warto wiedzieć
Młyny Rothera zostały oddane do użytku w kwietniu 2021 r. w stanie „deweloperskim”. Obecnie trwa  drugi etap inwestycji – aranżacja i wyposażanie oraz budowanie oferty instytucji. We wnętrzach odbyły się już pierwsze wydarzenia – m. in. Mózg Festival, Vintage Photo Festival, nagrania teledysków Pawbeatsa. W weekendy zapraszamy mieszkańców na punkt widokowy, który jest dostępny w godz. 12-20.