Kapituła Honorowa „Bydgoskich Autografów” po raz kolejny wybrała osoby zasłużone dla Miasta. Do grona sygnatur utrwalonych w płaskorzeźbie przy ulicy Długiej dołączą trzy podpisy: Igi Baumgart-Witan, prof. Piotra Salabera i prof. Mariusza Wysockiego. Uroczyste odsłonięcie autografów odbędzie się 27 listopada.


Bydgoszcz zawdzięcza swój charakter wyjątkowym osobom, które z powodzeniem mogą złożyć swój podpis pod licznymi sukcesami i osiągnięciami. Aby podpis ten zyskał wymierne oblicze i trwale wpisał się w wizerunek Bydgoszczy, powstała inicjatywa wyróżniania ambasadorów naszego miasta pamiątkowymi tablicami w formie utrwalonego w płaskorzeźbie podpisu. Tak powstała Bydgoska Aleja Autografów na ulicy Długiej.

Przedsięwzięcie ma charakter cykliczny. Kapituła każdego roku wyróżnia osoby, które w szczególny sposób, swoją pracą i działalnością, promują Miasto. Wmurowane w nawierzchnię ulicy Długiej tablice są odsłaniane osobiście przez laureatów.

Na spotkaniu zaprezentowano trzydzieści dwie propozycje zgłoszone przez mieszkańców. W drodze wieloetapowego głosowania członkinie i członkowie kapituły wybrali trzy osoby, które w tym roku złożą swoje podpisy w Alei Autografów na ulicy Długiej. Będą to: Iga Baumgart-Witan, prof. Piotr Salaber i prof. Mariusz Wysocki. Uroczyste odsłonięcie tabliczek z autografami odbędzie się 27 listopada (sobota) o godz. 12:00.

Iga Baumgart-Witan to urodzona w Bydgoszczy lekkoatletka BKS Bydgoszcz. Dwukrotna medalistka olimpijska z Tokio 2020 (złoto w sztafecie mieszanej 4x400m i srebro 4x400 m). Medalistka mistrzostw świata i Europy (sztafeta 4x400m), indywidualnie mistrzyni Polski w biegu na 400m z 2017 i 2019, na tym samym dystansie zdobyła także srebro (2011, 2012, 2015) i brąz (2013, 2018).

prof. Piotr Salaber – profesor bydgoskiej Akademii Muzycznej. Od 1994 do 2001 związany był z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, gdzie sprawował funkcję kierownika muzycznego. W latach 1996-97 prowadził program autorski w Polskim Radiu w Bydgoszczy. Od 1997 jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Koncertował w Rosji, Czechach, Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dyryguje wszystkimi nagraniami swojej muzyki teatralnej i filmowej. Z powodzeniem łączy działalność artystyczną z naukową i dydaktyczną prowadząc zajęcia w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy  a także, gościnnie w Vancouver na University of British Columbia. Autor muzyki do blisko 100 spektakli teatralnych, piosenek, programów radiowych i telewizyjnych, trzech filmów kinowych i dwóch seriali TV. Autor reportaży m.in. z Indonezji, Singapuru, Madagaskaru, Kenii, Tanzanii, Seszeli, Egiptu, Komorów, Mauritiusa, USA i Meksyku.

prof. Mariusz Wysocki - od 1977 roku związany z Bydgoszczą. Kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum UMK. Twórca jednego z największych ośrodków przeszczepu szpiku kostnego dla dzieci z Polski północnej. Jest promotorem i recenzentem licznych prac doktoranckich i rozpraw habilitacyjnych, sprawuje funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. Jest on członkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Współpracował z fundacją Iskierka – organizacją pożytku publicznego działającą na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Był zaangażowany w działalność 17. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której tematem było wczesne wykrywanie chorób nowotworowych u dzieci. Wyróżniony nagrodą Bydgoszczanin Roku.

Warto wiedzieć:
Pierwsze tablice z podpisami zostały odsłonięte w Bydgoskiej Alei Autografów w 2007 roku. Obecnie na ulicy Długiej znajdują się podpisy:
2007 rok: Ireny Szewińskiej, Jerzego Hoffmana, Adama Sowy, Rafała Blechacza i Zbigniewa Bońka
2008 rok: Lecha Wałęsy (odsłonięty z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca)
2008 rok: Tomasza Golloba, Kazimierza Karabasza, Edmunda Obiały i Katarzyny Popowej-Zydroń
2009 rok: Ireny Santor, Radosława Sikorskiego i Janusza Zemke
2010 rok: Andrzeja Maleszki, prof. Marka Harata i gen. Zbigniewa Nowka
2011 rok: Jerzego Derendy i kpt. Bronisława Radlińskiego
2012 rok: Małgorzaty Czajkowskiej-Malinowskiej, Leonarda Pietraszaka i Roberta Sycza
2013 rok: Eleonory Harendarskiej, Jana Kulczyka i Zygfryda Żurawskiego
2014 rok: dr. Zbigniewa Pawłowicza, Michała Winiarskiego i Tomasza Zaboklickiego
2015 rok: Macieja Figasa, Pawła Łysaka oraz prof. Zbigniewa Włodarczyka
2016 rok: Beaty Mikołajczyk i Michała Kubiaka
2017 rok: Jerzego Riegla, Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj oraz prof. Wojciecha Zegarskiego
2018 rok: Krzysztofa Herdzina, prof. Arkadiusza Jawienia oraz prof. Józefa Szali
2019 rok: Jana Rulewskiego, Antoniego Tokarczuka i braci Marka i Tomasza Sekielskich
2020 rok: prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz, Marek Gotowski oraz dr hab. Janusz Kutta, dr hab. Marek Romaniuk, Stanisław Błażejewski (wspólne wyróżnienie)