Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz

Profilaktycy wspólnie z dzielnicowymi z komisariatu na bydgoskim Błoniu spotkali się z seniorami w Klubie Seniora Związku Nauczycielstwa Polskiego na ul. Czartoryskiego 19 w Bydgoszczy.

W trakcie spotkania funkcjonariusze omówili najważniejsze zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa seniorów, w tym przede wszystkim metody oszustw, których ofiarami są najczęściej osoby starsze: "metodę na wnuczka, policjanta, pracownika banku czy innych instytucji cieszących się zaufaniem społecznym".

Profilaktycy rozmawiali z seniorami również o bezpieczeństwie w miejscu zamieszkania. Omówiono między innymi kwestie dotyczące przechowywania rzeczy wartościowych, zasadę ograniczonego zaufania do osób nieznajomych, które pod różnym pretekstem często próbują dostać się do mieszkania lub domu osoby starszej, czy też często spotykane próby wyłudzenia danych za pośrednictwem telefonu, podejrzanych smsów informujących o rzekomej wygranej, jak i przesyłanych za pośrednictwem internetu linków, w których wejście czesto kończy się utratą danych potrzebnych do dokonania kradzieży środków finansowych z konta.

Funkcjonariusze podkreślili również niemałe znaczenie pomocy sąsiedzkiej, która pozwala uniknąć przykrych skutków wynikających chociażby z chwilowego rozkojarzenia, ale też często w sytuacjach zagrażających zdrowiu czy życiu jest nieoceniona.

Gościem specjalnym spotkania była Notariusz Magdalena Sądej-Gil, która w przedstawionej zebranym prelekcji wyjaśniła wszystkie zawiłe kwestie dotyczące sporządzania testamentu.

Na zakończenie spotkania profilaktycy przekazali chętnym seniorom "Kopertę życia", która dzięki informacjom w niej zawartym dotyczącym stanu zdrowia i leków przyjmowanych przez seniora , ułatwia wezwanym służbom ratownictwa medycznego skuteczne udzielenie pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia bądź życia.