Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz
Nowe miejsce na kłódki zakochanych gotowe. Instalacja pt. „Kadr na miłość” autorstwa Justyny Wójcik i Pawła Przybyły stanęła na skwerze nad Brdą przy Moście Bernardyńskim. Można tam już wieszać symbole swojej miłości. Ogłaszamy także konkurs dla zakochanych!


Kłódki zakochanych – o co w tym chodzi?

Kłódka miłości to symbol zakochanych, którzy chcą, aby ich miłość była wieczna. Idea jest prosta – żeby tak się stało, zakochani muszą razem zatrzasnąć kłódkę, a kluczyk wyrzucić do wody. Na kłódkach zazwyczaj są wygrawerowane imiona lub inicjały pary, daty, albo inne umowne symbole.

Historia miłosnego zwyczaju

Zwyczaj wieszania kłódek zakochanych pochodzi prawdopodobnie z Florencji. Uczniowie jednej z tamtejszych szkół zabierali kłódki ze swoich szkolnych szafek i wieszali je wraz z wyznaniami miłosnymi na Moście Złotników (Ponte Vecchio). 

W 2006 roku Federico Moccia opisał to w swojej powieści „Tylko ciebie chcę”, przyczyniając się do popularyzacji tego rytuału.

Idea bardzo szybko zyskała popularność na całym świecie. W Polsce kłódki pojawiły się najpierw we Wrocławiu, teraz są już widoczne w wielu miejscach w kraju, w tym również w Bydgoszczy.

Bydgoski kadr na miłość

Do wieszania swoich kłódek mieszkańcy upatrzyli sobie Most Kiepury prowadzący na Wyspę Młyńską, jednak z przyczyn technicznych kłódki te musiały zostać zdjęte. Powstała za to specjalnie na tę okazję przygotowana metalowa instalacja, która stanęła na bulwarach nad Brdą od strony ul. Rybi Rynek zaraz przy Moście Bernardyńskim. Bydgoszczanie zresztą sami wybrali tę instalację w zorganizowanym przez nas konkursie. 

Konkurs wygrał projekt studentów architektury dawnego UTP, Justyny Wójcik i Pawła Przybyły, którzy chcieli, aby instalacja stała się także doskonałym tłem do robienia zdjęć, stąd nazwa pomysłu - „Kadr na miłość”. Stworzyli także hashtag o tej samej nazwie (#kadrnamilosc), którego można używać przy publikacji zdjęć w mediach społecznościowych, do czego gorąco zachęcamy.

Uwaga, konkurs!

Na naszym miejskim facebooku ogłosimy niedługo konkurs, w którym będzie można wygrać kłódkę z własnym grawerem. Kłódki te ozdobią nową instalację nad Brdą. Wystarczy dokończyć zdanie: Miłość to… Wygra 50 pierwszych odpowiedzi.