Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz
Ruszamy z kolejną inwestycją realizowaną w oparciu o Bydgoski Program Termomodernizacji - „Ekoszkoła i ekoprzedszkole”. Ogłosiliśmy przetarg na wykonanie szeregu prac w przedszkolu przy ul. Żółwińskiej. Wcześniej podobne prace zleciliśmy w szkole przy ul. Hutniczej.


Budynek Przedszkola nr 4 mieści się przy ul. Żółwińskiej 1. To jednokondygnacyjny obiekt, który częściowo jest podpiwniczony. Cała powierzchnia użytkowa placówki to niespełna 900 metrów kwadratowych. Inwestycja polegać będzie na gruntownej termomodernizacji oraz przebudowie budynku i infrastruktury, mając na celu dostosowanie go do obowiązujących przepisów z zakresu efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa pożarowego. Zależy nam również na likwidacji barier architektonicznych i poprawie estetyki.

Zaprojektowano między innymi ocieplenie ścian i stropodachu, wymianę stolarki okiennej,  drzwiowej i parapetów,  wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, wymianę obróbek blacharskich. Wymienione zostaną instalacje elektryczne, zimnej i ciepłej wody, sanitarna, wentylacyjna, elektryczna. Ważnym elementem zadania jest budowa nowego podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami oraz nowych chodników wokół obiektu. Wyremontowana zostanie również część pomieszczeń. Na elewacji pojawi się imitacja deski. Stolarka okienna będzie utrzymana w szarej kolorystyce.

Obecnie trwa przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych. Zajmą one po podpisaniu umowy około jednego roku.   Zależy nam na solidnym wykonaniu, dlatego w czasie postępowania oprócz ceny wysoko oceniane będą oferty zakładające wydłużenie gwarancji do 7 lat.

W poprzedniej perspektywie unijnej dokonaliśmy kompleksowej termomodernizacji w 28 budynkach oświaty. Na te inwestycje wydaliśmy łącznie ponad 130 mln zł. Dzięki temu oszczędziliśmy 58,6% energii. Skala potrzeb jest ogromna, ale mimo małego wsparcia z poziomu rządu, przygotowujemy się do termomodernizacji kolejnych, 75 budynków. Głównie będą to szkoły i przedszkola.

W tym roku zlecimy prace  budowlane w 6 bydgoskich placówkach oświatowych. W pierwszej kolejności będziemy modernizować te, w których możemy zaoszczędzić najwięcej energii (wg przeprowadzonego audytu energetycznego):

  • Przedszkole nr 19 (Grunwaldzka 13);
  • Przedszkole nr 4 (Żółwińska 1, przetarg ogłoszony);
  • Przedszkole przy SP nr 34 (ul. Opławiec 157);
  • Przedszkole nr 16 (Bukowa 3);
  • Przedszkole nr 22 (Piwnika Ponurego 3);
  • SP nr 22 (Hutnicza 89, przetarg ogłoszony).