Ten weekend pełen będzie kultury. Zapraszamy do bydgoskich instytucji kulturalnych, gdzie na mieszkańców będą czekać spektakle, koncerty, premiery filmowe, wystawy i spotkania autorskie. To często jedna z ostatnich okazji na spotkanie ze sztuką przed zakończeniem sezonu.


Teatr Polski zaprasza na spektakl pt. „Maszyna” w reż. Jagody Szelc. Maszyna działa od dawna. Działa codziennie. Działa systemowo. Nie trzeba jej uruchamiać. Trzeba ją konserwować. Popsuta działa też wyśmienicie. Można się nią zachwycać. Można nie zwracać uwagi na jej działanie. Można się nią upajać. Słychać ją, jak gra. Więc czemu bez przerwy wsłuchujesz się w nią z otwartymi ustami? Spektakl można zobaczyć 18 i 19 czerwca o godz. 19:00. Więcej na temat tej sztuki pisaliśmy TUTAJ.

W najbliższą sobotę w teatrze odbędzie się również spotkanie pn. „Pamiętnik Raszewskiego, pamiętnik gapia". To spotkanie, które ma przywołać pamięć „Profesora" zarówno jako wybitnego teatrologa, jak i autora jednego z najważniejszych wydawnictw dotyczących Bydgoszczy poprzedniego wieku. Gośćmi wydarzenia będą dwie wybitne osobistości polskiego teatru: córka profesora Raszewskiego  - Magdalena Raszewska oraz była dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie  -  Dorota Buchwald. Szczegółowe informacje na temat spotkania znajdziecie TUTAJ.

Opera Nova zaprasza na operetkę „Zemsta Nietoperza”. Dzieło Straussa uchodzi za operetkę wzorcową dla swego gatunku i zawiera co najmniej dwa komponenty, które czynią z niej arcydzieło. Po pierwsze - wspaniałą muzykę: walce, polki i arie, przed którymi drżą śpiewacy, gdyż wymagają wielkiej rozpiętości głosu. Po drugie - dowcipne i intrygujące libretto, łączące paryską frywolność literackiego pierwowzoru, pełną wdzięku i elegancji komedię salonową i wiedeńską krotochwilę. Na deskach opery pojawi się 18, 19 i 20 czerwca. Więcej informacji TUTAJ

Teatr Kameralny standardowo zaprasza młodszych widzów (5+) na nową premierę – „Dziewczynka z herbacianych pól”. To orientalna opowieść z uniwersalnym przesłaniem. Pokazuje, jak ważna jest troska o najbliższych. Daje nadzieję, że dobroć okazywana innym zwróci się w dwójnasób temu, kto jest gotów pomagać, nawet mimo własnych ograniczeń. O planowanym spektaklu pisaliśmy już wcześniej – TUTAJ.

Jeśli kochacie muzykę, na „Sen nocy letniej” zaprasza Filharmonia Pomorska. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna FP, którą pokieruje José Maria Florêncio oraz Kamil Pacholec na fortepianie. W programie: Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy e-moll, Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sen nocy letniej (Uwertura i Suita – Scherzo – Intermezzo – Nocturne – Marsz weselny). Koncert odbędzie się 18 czerwca o godz. 19:00.

Będzie też coś dla miłośników kina. Oprócz filmów, które możecie zobaczyć w kinie Orzeł zgodnie z aktualnym repertuarem, w ten weekend Miejskie Centrum Kultury zaprasza także na premierę filmu bydgoskiego dokumentalisty, Macieja Cuske - „Wieloryb z Lorino”. Premiera będzie połączona ze spotkaniem z twórcami oraz wernisażem wystawy zdjęć „Czukotka. Impreza zaczyna się 18 czerwca o godz. 19:30. O tym też już pisaliśmy wcześniej TUTAJ.

Ale to jeszcze nie wszystko, bo dziś rusza także OKO, czyli Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe Oko Nigdy Nie Śpi. Festiwal potrwa do 21 czerwca, a rozpocznie się wernisażem wystawy Marka Chlandy pt. „Cud”, na który już teraz zaprasza Galeria Miejska bwa. Na mieszkańców czeka dużo atrakcji, szczegółowy program festiwalu znajdziecie TUTAJ.

Na wyjątkową wystawę zaprasza także Muzeum Okręgowe, w którym zawisły obrazy przekazane przez Leonarda i Wandę Pietraszaków. To wyjątkowa kolekcja dzieł Stanisławskiego i jego uczniów, którą Państwo Pietraszakowie gromadzili przez kilkadziesiąt lat. Uroczysty wernisaż z udziałem darczyńców odbędzie się 18 czerwca o godz. 18:00 w siedzibie przy Gdańskiej 4. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ