Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz
Do 21 maja trwa głosowanie, w którym mieszkańcy wskazują kolejność realizacji zadań finansowanych z budżetu miasta w kolejnych latach. Wśród 15 propozycji znalazło się zwiększenie wydatków na wieloletni program utwardzania ulic gruntowych. Zapraszamy w czwartek 22 kwietnia o godz. 16.30 na spotkanie on-line poświęcone budowie osiedlowych ulic. Inwestycje typujemy na www.bydgoszcz.pl/wybieraMY.


W ciągu ostatnich pięciu lat powstało ponad 35 km ulic osiedlowych z twardą nawierzchnią. Od 2016 roku tzw. gruntówki utwardzane są w oparciu o wieloletni program utwardzania ulic gruntowych. O kolejności inwestycji decyduje wzór oparty na obiektywnych kryteriach, jak liczba mieszkańców, czy ważność ulicy w systemie transportowym miasta. Lista jest co trzy lata aktualizowana, a kryteria oceny są weryfikowane przez Radę Miasta Bydgoszczy. Na realizację programu miasto co roku zabezpiecza w budżecie 17 mln zł. Niewykorzystane środki przechodzą na kolejne lata. Pozwala to co roku utwardzić kilka ulic, które obsługują dużą liczbę posesji i mają największe znaczenie komunikacyjne. Od początku funkcjonowania programu inwestycje realizowane są w sposób kompleksowy: budowane jest odwodnienie, wytrzymałe podbudowy, nawierzchnie z betonowej kostki lub asfaltobetonu, oświetlenie. Nowe ulice wyposażamy w elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów (m.in. progi zwalniające, wyniesione skrzyżowania, przejścia dla pieszych). Jeśli to możliwe, zabezpieczane są miejsca parkingowe. Jednocześnie rozwiązania dostosowujemy do potrzeb osiedlowego ruchu i mieszkańców. Wszystkie projekty poprzedzamy sporządzeniem koncepcji, którą konsultujemy z mieszkańcami. Dodatkowe środki na wieloletni program utwardzania ulic gruntowych pozwoliłyby skierować do realizacji kolejne zadania, które uzyskały najwyższe oceny w trakcie tworzenia listy zadań do realizacji.

Średni koszt przebudowy 1 km ulicy gruntowej to ok. 5 mln zł. Część zadań realizowanych jest w oparciu o inne miejskie programy takie jak 25/75 czy Bydgoski Budżet Obywatelski. Wiele lokalnych dróg powstaje przy zaangażowaniu podmiotów prywatnych deweloperów lub inwestorów.  Miasto nie zamierza zmniejszać wydatków na budowę dróg gruntowych, a planuje zwiększyć w przypadku określenia wysokiego poziomu priorytetu w konsultacjach.

Dowiedz się więcej
Spotkanie konsultacyjne w sprawie utwardzania ulic osiedlowych odbędzie się w czwartek 22 kwietnia o godz. 16.30. W spotkaniu, w formule online, weźmie udział zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz oraz przewodnicząca Rady Osiedla Miedzyń-Prądy Violetta Kowalska. Już teraz zapraszamy do wysyłania pytań na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Spotkanie online na: www.facebook.pl/bydgoszczpl - 22.04 (czwartek), godz. 16.30.

Jak zagłosować?

Ograniczenie środków dla samorządów przez rząd oraz dodatkowe wydatki związane z sytuacją epidemiczną oznaczają dużo zmian w wieloletnim programie inwestycyjnym wszystkich dużych miast, również Bydgoszczy. Chcemy wspólnie z mieszkańcami zdecydować, które zadania są najpilniejsze.
 
Konsultacje trwają do 21 maja br. Mają zasięg ogólnomiejski, są skierowane do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Opinie można wyrazić za pomocą karty konsultacyjnej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/wybieraMY. Spośród 15 propozycji możemy wybrać maksymalnie 3 inwestycje. Wypełnioną kartę konsultacyjną można również przekazać do Urzędu Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz).
 
Lista wszystkich inwestycji TUTAJ.