Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz
To już ostatni moment na zgłaszanie pomysłów i uwag do nowej edycji BBO. Przy tej okazji mieszkańcy mogą podzielić się wrażeniami z poprzedniej odsłony Programu. Dziś ostatni dzień na wzięcie udziału w konsultacjach. Karta konsultacyjna dostępna na www.bydgoszcz.pl/BBO


Bydgoski Budżet Obywatelski to program, który nie byłby możliwy do realizacji bez mieszkańców. Na każdym etapie niezbędne jest zaangażowanie bydgoszczanek i bydgoszczan: najpierw jest czas na zgłaszanie pomysłów, potem trwa etap weryfikacji projektów, a najważniejszy z nich to głosowanie. W trwających od 21 marca konsultacjach chcemy poznać zdanie na temat wszystkich elementów programu.

Na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo do wtorku, 20 kwietnia dostępna jest internetowa ankieta, która zawiera kilka pytań, a jej wypełnienie zajmuje tylko kilka minut. Wypełnioną kartę konsultacyjną można również przekazać do Urzędu Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz). Uwagi można zgłaszać również mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod nr 52 58 58 962.

O czym chcemy rozmawiać?
1.    Chcemy wiedzieć, czy mieszkańcom spodobała się zasada 1 głosu na projekt osiedlowy (zamiast wcześniejszego głosowania do kwoty przeznaczonej na osiedle)
2.    Czy proporcje podziału pieniędzy na poszczególne kategorie (osiedlowe, ponadosiedlowe, małe projekty społeczne) są odpowiednie?
3.    Jaka powinna być rola Rady Osiedla (duża rola opiniodawcza, udział w weryfikacji i zgłaszanie projektów ponadosiedlowych)?
4.    Jak wypromować BBO, by dotrzeć do jeszcze większej liczby mieszkańców?
5.    Czy Bydgoski Budżet Obywatelski powinien być prowadzony wyłącznie w formie elektronicznej, tak jak odbywało się  w czasie pandemii?
6.    Konsultacje to też czas zgłaszania uwag ogólnych i propozycji do kolejnej edycji BBO.

Po co konsultujemy?
 

Wyniki konsultacji zostaną przekazane Radzie ds. Partycypacji Społecznej. W jej składzie znajdują się przedstawiciele wielu środowisk: strony społecznej, Rady Działalności Pożytku Publicznego, Rady Seniorów, Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Młodzieżowej Rady Miasta, Rad Osiedli, Radnych i pracowników urzędu, Rada wzorem ubiegłych lat wypracuje rozwiązania służące rozwojowi aktywności obywatelskiej poprzez BBO.
 
Rada ds. Partycypacji aktywnie pracuje od początku 2018 roku. Doświadczenie oraz wiedza osób, które pracują w Radzie pozwoliło m.in. na wypracowanie popularnych wśród mieszkańców nowych kategorii projektów ponadosiedlowych (dużych zadań inwestycyjnych) czy też małych projektów społecznych (zadań miękkich, nieinwestycyjnych). Rada wypracowała także rozwiązania dotyczące podziału pieniędzy na zadania osiedlowe z korzyścią dla mniejszych osiedli.
 
Więcej informacji na temat Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego znajduje się:
Na Facebooku  www.facebook.com/bdgbo 
Na stronie www.bdgbo.pl