Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz
Kapituła Nagród i Stypendiów Artystycznych Prezydenta Miasta Bydgoszczy zarekomendowała kandydatów do tych zaszczytnych wyróżnień. Nagrodę Artystyczną otrzymała Małgorzata Witkowska, aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Stypendiami Artystycznymi wyróżnieni zostali Marcin Gumiela, kompozytor i wykładowca Akademii Muzycznej i Maciej Cuske, reżyser i scenarzysta.


Małgorzata Witkowska to utalentowana, wszechstronna aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Z bydgoską sceną dramatyczną związana jest od ponad 30 lat, czyli przez całe swoje zawodowe życie. Taka wierność jednemu teatrowi w zawodzie aktorskim zdarza się bardzo rzadko. W Bydgoszczy stworzyła dziesiątki znakomitych ról pod kierunkiem wybitnych reżyserów. Publiczność zapamiętała ją m.in. jako tytułową Balladynę w dramacie Słowackiego, Ofelię w „Hamlecie" Szekspira czy Katarzynę w „Poskromieniu złośnicy” tegoż dramaturga. Małgorzata Witkowska współpracuje też od lat z Teatrem IMKA w Warszawie oraz  Polskim Filmem. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sao Paulo otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. To zaledwie jedna z wielu nagród w jej dorobku. Aktorkę oglądać też można w kilku polskich serialach m.in. "Na dobre i na złe" oraz  "Lekarzach." Witkowska jest nie tylko ceniona za swój aktorski warsztat, ale też bardzo lubiana przez publiczność. Chętnie angażuje się w działalność charytatywną i popularyzację czytelnictwa.

Marcin Gumiela jest kompozytorem i wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, którą wcześniej ukończył z wyróżnieniem. Muzyka Marcina Gumieli wykonywana jest przez prestiżowe polskie orkiestry i chóry, m. in. przez Orkiestrę Filharmonii Śląskiej. Utwory tego kompozytora rozbrzmiewają na znanych festiwalach by wymienić chociażby Warszawską Jesień. Kompozycje świeckie i sakralne Marcina Gumieli poznała publiczność USA, Francji, Niemiec czy Włoch. Związany od lat z Bydgoszczą kompozytor tworzy też dla potrzeb teatru i filmu, a także nagrywa płyty. Jego utwór znalazł  się na głośnej płycie " Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi" nominowanej do nagrody Fryderyka w 2009 roku. Marcin Gumiela sukcesy odnosi też jako wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Maciej Cuske to reżyser, scenarzysta i operator filmowy. Urodzony w Bydgoszczy, absolwent Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy jako operator, reżyser bądź scenarzysta, ma na swoim koncie kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i średniometrażowych oddających ducha czasów, w których żyjemy. Takie jego filmy jak "Wieloryb z Lorino", "Stacja Warszawa" czy "Daleko od miasta" mają głęboki wydźwięk humanistyczny. Opowiadają o człowieku, jego walce o godność i zachowanie niezależności.

Maciej Cuske jako filmowiec uhonorowany został wieloma krajowymi i międzynarodowymi nagrodami. Jedną z nich otrzymał we Florencji za najlepszy film europejski („Wieloryb z Lorino").

Warto wiedzieć: 
W ramach mecenatu nad twórcami kultury corocznie od 1995 roku przyznawane są: Nagroda Artystyczna oraz dwa stypendia artystyczne Prezydenta Miasta. Podstawą przyznania wyróżnień jest Uchwała Nr IX/86/95 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 1 marca 1995 roku o mecenacie Miasta nad kulturą i nauką, zmieniona Uchwałą Nr XXX/429/96 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 11 września 1996 roku, Uchwałą Nr XLII/903/05 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 16 lutego 2005 roku oraz Uchwałą Nr LXIX/1314/06 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 31 maja 2006 roku.

Nagrody oraz stypendia przyznaje Prezydent Miasta Bydgoszczy na wniosek Kapituły Nagród i Stypendiów Artystycznych. Wnioski o przyznanie Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta wraz z uzasadnieniem można składać w terminie do dnia 19 lutego każdego roku. Kandydatów do stypendiów artystycznych mogą zgłaszać związki twórcze, instytucje kultury i uczelnie artystyczne.