Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz
Prezydent Rafał Bruski, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, skierował do radnych projekt uchwały, który umożliwi pomoc mieszkaniową rodzinom z Białorusi, których dotknęły represje ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki. Jeśli radni wyrażą zgodę, Bydgoszcz stanie się domem dla 2 białoruskich rodzin.


- 25 marca obchodzony jest przez białoruską opozycję Dzień Niepodległości Białorusi. To symboliczna data dla Białorusinów od kilku miesięcy walczących o wolność. Na najbliższej sesji Rady Miasta Bydgoszczy (31/03) radni zajmą się projektem uchwały złożonym przez prezydenta miasta zakładającym pomoc dwóm represjonowanym rodzinom, które opuściły Białoruś w 2020 lub 2021 roku. Przypominamy, że Bydgoszcz kilka lat temu stała się domem dla 3 rodzin z Donbasu. Teraz, chcemy pomóc Białorusinom, których dotknęły represje ze strony białoruskiego reżimu - mówił podczas briefingu prasowego zastępca prezydenta Michał Sztybel.  

Podobnie jak w przypadku Ukraińców, oddamy w najem czasowy mieszkania komunalne, pomożemy też w sprawach organizacyjnych - zapisaniu dzieci do szkół, przedszkoli, na kurs języka polskiego. Chcemy, żeby nasze miasto stało się dla nich domem - przyjaznym i bezpiecznym. Bydgoszczanie nie raz już pokazali, że potrafią być wspierający i solidarni. Wierzymy, że tak będzie i w tym przypadku.  

- Obie rodziny przebywają już w Polsce. Jedna liczy 3, druga 6 osób. W obu są dzieci - w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jeśli radni wyrażą zgodę na ich przyjęcie,  będziemy prosimy lokalnych przedsiębiorców ale i mieszkańców o wsparcie. Te osoby wyjechały z Białorusi tylko z rzeczami osobistymi, będą potrzebowały praktycznie wszystkiego, żeby się urządzić - dodał Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą UMB.  

Projekt uchwały TUTAJ.