Dziś poznaliśmy zwycięskie projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy oddali ponad 60 tysięcy głosów na zadania, które zrealizujemy w tym roku. Są to: 3 projekty ponadosiedlowe, co najmniej 56 projektów osiedlowych i 23 małe projekty społeczne.


Bydgoszczanie wskazali najważniejsze przedsięwzięcia, które zrealizujemy w ramach BBO. W budżecie zabezpieczyliśmy na ten cel 16,1 mln zł. Pomysły tradycyjnie zgłaszali mieszkańcy – łącznie oddano na nie ponad 60 tysięcy głosów, w tym 21,5 tys. na projekty osiedlowe, ponad 19 tys. na ponadosiedlowe i tyle samo na małe projekty społeczne. W tym roku z powodu pandemii głosowaliśmy tylko elektronicznie.
 
- W imieniu prezydenta Rafała Bruskiego dziękuję, za każdy z 60 tysięcy głosów oddanych przez blisko 22 tys. bydgoszczan. Wszystkie te głosy to zasługa dobrych pomysłów na inwestycje i działania w miejskiej przestrzeni. Istotną rolę odegrali także społecznicy, którzy zachęcali do głosowania na poszczególne projekty. Bydgoski Budżet Obywatelski to projekt, który angażuje największy odsetek bydgoszczan, warto dalej go rozwijać i promować. Pomimo trudnej sytuacji finansowej miasta, ten Program będziemy realizować  zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami -  mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta.
 
Spędzimy czas razem
 
A to dzięki małym projektom społecznym, które w wybieraliśmy już po raz drugi. Aż 23 z nich doczeka się realizacji. Będzie to m. in. Kanał Kultura - koncerty nad Kanałem Bydgoskim, plenerowe kino letnie nad Balatonem czy w Fordonie. W tym roku możemy także liczyć na bezpłatne przejazdy zabytkowymi autobusami.
 
Ponadosiedlowa rekreacja

 
Sporym zainteresowaniem cieszyły się projekty ponadosiedlowe. Autor projektu dla swojego pomysłu musiał uzyskać akceptację przynajmniej trzech rad osiedla. Najwięcej – niemal 3 tys. głosów - zdobyła minitężnia w Myślęcinku, stanie na Różopolu.  
 
Drugim zwycięskim projektem jest kontynuacja Wielkiej Pętli Fordonu – powstanie tam kolejny fragment trasy rekreacyjnej u podnóża Fordońskich Górek (projekt uzyskał blisko 2,5 tysiąca głosów). Za blisko 1 mln zł możliwa będzie również budowa kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego nad Starym Kanałem Bydgoskim obok wybiegu dla psów.
 
Duży wybór na osiedlach
 
Na koniec 56 zwycięskich projektów osiedlowych. Do realizacji trafi kilkanaście zadań związanych m. in. z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. Bydgoszczanie kolejny raz chętnie głosowali także na zadania związane z aranżacją zieleni w mieście.
 
Szczegółowe wyniki głosowania znajdują się na stronie www.bdgbo.pl

Prezentacja z konferencji prasowej znajduje się TUTAJ.