Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz
Wykonawca prac na ul. Grunwaldzkiej przygotowuje się do ostatnich prac przy nowych jezdniach na Czyżkówku. W przyszłym miesiącu udostępniony zostanie odcinek przy skrzyżowaniu z ul. Czaplą na Osowej Górze. Kontynuowane są nasadzenia drzew i krzewów.


W ostatnich tygodniach udało się między innymi wymienić podbudowę na południowej jezdni ul. Grunwaldzkiej, przy skrzyżowaniu z Flisacką. Ułożono też nawierzchnię bitumiczną. Trwają teraz przygotowania do przełożenia ruchu na nowy odcinek. Nastapi to w piątek (28 lutego). Pozwoli to również na północnej jezdni ułożyć ostatnią ścieralną warstwę asfaltu. W marcu oddana zostanie do użytku południowa jezdnia na wysokości schroniska dla zwierząt na Osowej Górze. Kontynuowane są nasadzenia drzew i krzewów.


 
Warto dodać, że na Czyżkówku wraz z rozbudową ulicy udało się przebudować część ulic lokalnych. Twardą nawierzchnię zyskała między innymi ulica Wyrzyska oraz odcinki ulic Okopowej i Zielonej. Po północnej stronie wytyczono też, od Koronowskiej do Chojnickiej, drogę serwisową wyposażoną w wyniesione skrzyżowania poprawiające bezpieczeństwo oraz miejsca parkingowe. W sąsiedztwie zabudowań ustawiono ekrany akustyczne. Skrzyżowania z ul. Filtrową i Flisacką będą wyposażane w nowe sygnalizacje.


 
Zakończenie wszystkich prac planowane jest do czerwca. W wakacje zakładamy uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, które umożliwi rozliczenie całego zadania. Inwestycja realizowana jest z wykorzystaniem środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie pozyskaliśmy w drodze konkursu. Koszt inwestycji to około 90 mln zł.


 
Dzięki rozbudowie ul. Grunwaldzkiej wygodnie dojedziemy do trasy ekspresowej S5, w godzinach szczytu nie będą tworzyć się zatory, autobusy w stronę centrum pojadą wydzielonym buspasem, a rowerzyści zyskają bezpieczną drogę rowerową. Nowa dwujezdniowa ulica zapewni nie tylko bezpieczne i szybkie połączenie z trasą ekspresową S5. To również duże udogodnienie dla mieszkańców Osowej Góry.
 
Rozbudowa ul. Grunwaldzkiej w liczbach:

  • Koszt inwestycji  – ok. 90 mln zł
  • Długość modernizowanego  odcinka – 4,55 km
  • Długość buspasa – 2,95 km
  • Długość dróg rowerowych – 4,95 km
  • Powierzchnia chodników - 14840 m2