Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz
We wtorek, 3 września w Kinie Pomorzanin odbyła się repremiera głośnego filmu „Sąsiedzi”, który opowiada losy bydgoszczan w pierwszych dniach II wojny światowej. Obecna na niej była odtwórczyni jednej z głównych ról, Evelyn Opoczyński. Z gwiazdą spotkał się także prezydent Rafał Bruski.


Po raz pierwszy film „Sąsiedzi” wyświetlany był w Pomorzaninie równo 50 lat temu, 3 września 1969 roku. Do końca października 1969 roku, film „Sąsiedzi” w Bydgoszczy obejrzało w kinie Pomorzanin 85 tysięcy osób. Dodatkowe 25 tysięcy widzów obejrzało film w tym samym czasie w Polonii. Popularność obrazu była tak duża, że odbywało się 6 pokazów dziennie.

Pół wieku później Kino Pomorzanin, Moderator Inwestycje i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zorganizowali repremierę obrazu A. Ścibora- Rylskiego połączoną z premierą książki prof. Piotra Zwierzchowskiego i prof. Mariusza Guzka pt. „Sąsiedzi. Film o bydgoskim wrześniu 1939”. Film wyświetlany został na zabytkowych projektorach. Wydarzeniu towarzyszyła wyjątkowa wystawa fotosów dokumentujących realizację filmu. 

Na spotkaniu obecna była  Evelyn Opoczynski, niemiecka aktorka, która wcieliła się w 69 r. w rolę Anny Marii. Spędziła wówczas w Bydgoszczy dwa miesiące, uczyła się tutaj języka polskiego. Przed projekcją spotkała się z prezydentem Rafałem Bruskim.

Z okazji repremiery, można było posłuchać wywiadu z Marianem Opanią, który zagrał w filmie jedną z ważniejszych ról. 

Zdjęcia do filmu powstawały w centrum Bydgoszczy, w miejscach, w których rozgrywały się historyczne wydarzenia z września 1939 roku.