Medaliści olimpijscy Bydgoszczy, najważniejsze imprezy sportowe i historia bydgoskich klubów – zapraszamy na wystawę „Sportowe Sukcesy Bydgoszczy”, na której zobaczyć będzie można niezwykłe fotografie. Otwarcie ekspozycji już w piątek 12 lipca na Moście Staromiejskim.


To kolejna wystawa organizowana w ramach obchodów Bydgoskiego Roku Wolności. Wcześniej, na Moście Staromiejskim mogliśmy oglądać m. in. fotografie związane z wydarzeniami Bydgoskiego Marca czy zdjęcia dokumentujące jak zmieniało się miasto dzięki funduszom unijnym. Teraz kolej na sport – od piątku 12 lipca oglądać będziemy ekspozycję „Sportowe Sukcesy Bydgoszczy”. 

Na dwudziestu tablicach zobaczymy najwybitniejszych bydgoskich sportowców – medalistów igrzysk olimpijskich oraz mistrzów świata i Europy. To dzięki nim Bydgoszcz była i jest silnym ośrodkiem sportowym w kraju. To dzięki nim Bydgoszcz była i jest silnym ośrodkiem sportowym w kraju. Przedstawione będą też sylwetki medalistów igrzysk olimpijskich - warto zaznaczyć, że w historii igrzysk 144 olimpijczyków bydgoskich klubów zdobyło 25 medali (5 złotych, 8 srebrnych i 12 brązowych). Na zdobywane sukcesy wpływ miało również położenie miasta nad dwiema rzekami – Brdą i Wisłą. Na ich wodach trenowało wielu utalentowanych kajakarzy, wioślarzy i żeglarzy.

Bydgoszcz to miasto, które kocha sport i jest kochane przez sportowców. To tu są aktywni menadżerowie, którzy dbają o rozwój nowoczesnych obiektów, dzięki czemu są tutaj doskonałe warunki do organizacji ważnych zawodów, przyciągających europejskie i światowe gwiazdy sportu.

Pierwszą taką, wysokiej rangi imprezą, były Mistrzostwa Europy w wioślarstwie na torze regatowym w Brdyujściu w sierpniu 1929 roku. Ostatnią, zaledwie sprzed miesiąca, były Mistrzostwa Świata do lat 20 w piłce nożnej, rozgrywane na stadionie Zawiszy. Od 9-11 sierpnia zapowiada się zaś kolejna wspaniała uczta królowej sportu – Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce. Dlatego, z myślą o kibicach i sportowcach, którzy przyjadą do Bydgoszczy na to wydarzenie, przygotowaliśmy wystawę w wersji dwujęzycznej.

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 12 lipca o godz. 12.00 na Moście Staromiejskim. Wezmą w nim udział osoby związane z bydgoskim sportem oraz sami sportowcy, których zdjęcia zostaną pokazane na ekspozycji.

Wystawa będzie czynna do końca wakacji.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Polskiego Związku Olimpijskiego, a współorganizatorem jest Galeria Sportu Bydgoskiego i CWZS Zawisza

Zdjęcie: Regaty na Brdzie, 1937 rok.