Konkurs skoku o tyczce mężczyzn na Wyspie Młyńskiej zainauguruje 1. Memoriał Ireny Szewińskiej. Nietypowy sposób rozegrania konkursu to zachęta dla mieszkańców i gości do aktywności na świeżym powietrzu. Impreza pod nazwą „Tyczka na Wyspie” odbędzie się 11 czerwca (wtorek), start o godz. 18.00.


We wtorek, 11 czerwca będziemy mogli ponownie oglądać niezwykłe widowiskowe zmagania tyczkarzy podczas Festiwalu Tyczki na Wyspie Młyńskiej. Pozostałe konkurencje odbędą się dzień później na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka. To jednak nie tylko rywalizacja tyczkarzy. Przed zawodami zorganizowane będą liczne atrakcje sportowe dla dzieci i rodzin. Tyczka na Wyspie w ramach 1. Memoriału Ireny Szewińskiej będzie idealnym testem przed Drużynowymi Mistrzostwami Europy, które odbędą się w Bydgoszczy w dniach 9 – 11 sierpnia 2019 r. (www.bydgoszcz2019.pl)

Festiwal Tyczki na Wyspie Młyńskiej, 11 czerwca (wtorek), wstęp na Wyspę Młyńską jest wolny

Bilety na miejsca siedzące na trybunie w cenie 30 zł, można kupić TUTAJ.
Bilety ulgowe przysługują uczniom i studentom do 25 roku życia oraz emerytom i rencistom po okazaniu legitymacji, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom
Do ukończenia 4 roku życia dzieci wchodzą za darmo z opiekunem, bez biletu i wskazania miejsca.

Historia zawodów skoku o tyczce
Pierwsze zawody w skoku o tyczce zostały rozegrane w 1850 roku. Początkowo sportowcy skakali na tyczkach wykonanych z jesionu, w późniejszym czasie wprowadzono kolejno tyczki bambusowe, aluminiowe, stalowe i obecne - z włókna szklanego. Dopiero w 1957 roku wprowadzone zostały specjalne maty, które zapewniały tyczkarzom odpowiednie bezpieczeństwo podczas spadania. W 1995 roku IAAF rozpoczął notowania kobiecych rekordów.

Wśród naszych rodaków możemy pochwalić się rekordami świata w skoku o tyczce. Najbardziej znanym polskim tyczkarzem jest oczywiście Władysław Kozakiewicz, który w 1980 roku dwukrotnie ustanawiał rekordy świata wynikami: 5,72 i 5,78m. Zapamiętany przez świat z powodu słynnego gestu, który wykonał w stronę wygwizdujących go sowieckich kibiców, tzw. gest Kozakiewicza. Aktualnie najlepszym tyczkarzem Polski jest Piotr Lisek, który na otwartym stadionie przeskoczył poprzeczkę na wysokości 5,95 m, a na hali 6m. Wybitną polską tyczkarką zarówno stadionową (4,83m), jak i halową (4,85m) jest Anna Rogowska.

Wydarzenie dofinansowane przez miasto

Wydarzenie  znalazło się na liście projektów dofinansowanych przez Miasto w ramach konkursu wniosków promocyjnych. W sumie w konkursach „Bydgoszcz. Dzieje się” i „Bydgoszcz Zaprasza” wybranych zostało 26 projektów, które otrzymają wsparcie w łącznej kwocie 780 tysięcy złotych.