Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz
Utopione w Brdzie rowery miejskie, zniszczone ławki i infrastruktura parkowa, spalone krzewy na skwerach i w parkach - to w ostatnich dniach coraz częstszy widok w naszym mieście. Apelujemy do wszystkich mieszkańców, by nie przechodzili obojętnie obok niszczenia wspólnego mienia. Każdy taki przypadek można przez całą dobę zgłosić do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej.


W ostatnich dniach w centrum miasta nasiliły się wybryki chuliganów i wandali, którzy z premedytacją niszczą nasze wspólne mienie. Zdarza się, że w godzinach nocnych porzucane są miejskie rowery. W ostatnim czasie dwa z nich zostały utopione w Brdzie. W Parku im. Jana Kochanowskiego został zniszczony i ukradziony stół do gry w szachy. Na skwerze M. Turwida spalone zostały żywotniki a na placu zabaw przy ul. Marcinkowskiego zniszczono ławkę. Zastanówmy się, czy naprawdę musimy pozbawiać najmłodszych bezpiecznego miejsca do zabawy i odpoczynku. Niestety w naszym otoczeniu znajdują się osoby, które z braku wyobraźni, nudy, czy chęci rozładowania nadmiaru energii bezmyślnie niszczą wspólną własność, która służy ogółowi mieszkańców. 

Przykładowo, na początku marca całkowicie zniszczone zostało ogrodzenie placu zabaw przy ulicy ks. Józefa Schulza na osiedlu Błonie. Koszt naprawy tych zniszczeń to 7 tysięcy złotych. Tylko w zeszłym roku na działania naprawcze związane z pokryciem szkód na 65 obiektach sportowo – rekreacyjnych miasto wydało ponad 100 tysięcy złotych. W tym roku odnotowaliśmy niepokojący rosnący trend w zniszczeniach wspólnych przestrzeni.

Jeśli widzisz podejrzane zachowania – reaguj!
Dzięki powiadomieniu telefonicznemu o swoich niepokojących spostrzeżeniach, wzrastają szanse na szybsze i skuteczne zatrzymanie sprawcy przestępstw, niekiedy takie zgłoszenie może zapobiec kosztownym naprawom. Powywracane kosze na śmieci, połamane znaki drogowe, popisane mury, poniszczone infokioski, dewastacje przystanków autobusowych, podpalenia rozkładów jazdy. To tylko niektóre przykłady wandalizmu. A przecież wiele zniszczonych rzeczy zostało zamontowane za pieniądze nas wszystkich, jako podatników. Dlatego też powinniśmy zaangażować się w zwalczanie wandalizmu. Wystarczy, kiedy widzimy coś niepokojącego, zadzwonić na policję czy do straży miejskiej. Także Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego całodobowo przyjmuje zgłoszenia i reaguje na niepożądane zachowania.
Czasem wystarczy jeden telefon, aby zatrzymać wandalizm.
Całodobowo zgłoszenia przyjmują dyspozytorzy Straży Miejskiej, Policji oraz Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Straż Miejska – bezpłatny numer alarmowy - 986
Policja – bezpłatny numer alarmowy - 997
Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – (52) 58-59-888, 606-859-637, 606-694-199
Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej czeka na zgłoszenia związane ze zniszczeniami wiat przystankowych, spalonymi rozkładami jazd na przystankach oraz zniszczeń w autobusach.