Pikniki wojskowe pod hasłem „20 lat Polski w NATO” oficjalnie rozpoczęły obchody wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. 9 marca (sobota) jeden z dwudziestu pikników organizowanych w całym kraju odbywał się w naszym mieście. W uroczystości wziął udział prezydent Rafał Bruski.


12 marca 1999 roku Polska wstąpiła do NATO. Z okazji dwudziestej rocznicy tego wydarzenia zorganizowano 20 pikników wojskowych w całej Polsce. Jeden z uroczystych pikników odbył się w Bydgoszczy na terenie Ośrodka Szkolenia 1. Brygady Logistycznej przy ul. Powstańców Warszawy. Organizatorami wydarzenia był Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen.dyw. Dariusz Łukowski oraz Dowódca 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego płk Mariusz Skulimowski.

Pikniki zorganizowane zostały w formie „otwartych koszar”. Każdy zainteresowany polską armią, służbą wojskową oraz historią współpracy wojskowej w NATO, mógł tego dnia swobodnie wejść na teren jednostek wojskowych. Dla przybyłych gości przygotowane były liczne atrakcje: pokazy wyszkolenia i musztry, prezentacje sprzętu i wyposażenia, koncerty orkiestr oraz spotkania z żołnierzami polskimi i armii sojuszniczych. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci oraz tradycyjnego, żołnierskiego poczęstunku.Prezydent Rafał Bruski podczas oficjalnego wystąpienia podkreślił jak doniosły to był moment dla Polaków, który dawał poczucie bezpieczeństwa oraz przynależności do Europy i świata. Polska w NATO to także ważne wydarzenie dla naszego miasta, ponieważ nie przypadkowo jesteśmy jedyną w kraju siedzibą, aż pięciu jednostek NATO. Miasto wpisało się trwale w historię Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego i przez wielu nazywane jest po prostu polską stolicą NATO. To dla naszego miasta zaszczyt, ale również zobowiązanie.
Warto wiedzieć
20. rocznica przystąpienia Polski do NATO to dzień, który został wpisany do naszego jubileuszowego kalendarza obchodów Bydgoskiego Roku Wolności. Rok 2019 został ustanowiony Rokiem Wolności przez Radę Miasta, by podkreślić wyjątkowość przypadających rocznic i nadać m odpowiednią rangę.